top of page

Хебър повали Фридрихсхафен

Волейболистите на Хебър надиграха германския вицешампион Фридрихсхафен с 3:2 (25:13, 18:25, 22:25, 25:11, 15:12 ) във втори мач от група А на Шампионската лига, който се игра в зала „Васил Левски“. Така българският първенец записа първа историческа победа в най-престижния европейски турнир и то при първото си домакинство в турнира.

Обновената зала в Пазарджик посрещна гостите според всички стандарти на европейската конфедерация, а в допълнение с пълните трибуни, първото домакинството на пазарджиклии в Шампионската лига бе зрелищно и много емоционално.

Над 1500 привърженици гледаха на живо своите любимци, което не се бе случвало от началото на пандемията. Уникалната публика даваше подкрепа на „тигрите“ и направи атмосферата подобаваща за най-престижния европейски турнир.

В тон с празничната обстановка българският шампион се представи подобаващо и зарадва с изявите си цялата спортна общественост.

Двубоят предложи диначимичност и интригуващи моменти. Имаше игра на приливи и отливи и големи амплитуди и от двете страни на мрежата, а това доведе до размянана на водачеството. Волейболистите на Камило Плачи разбиха буквално германците в първия и четвъртия гейм и бяха неубедителни във втората и третата част. В тайбрека "тигрите" обаче наложиха волята си с опит и характер.

Хебър отбеляза перфектен старт в мача, като изненада съперника с уверена и организирана игра. Основното оръжие – сервиса заработи добре още от началото и даде основната ризлика в гейма. Блокът заработи и пазарджиклии започнаха с ударното 6:2 и 13:6. Германците се стъпихаса и започнаха да грешат. До края на гейма пазарджиклии продължиха да натискат с пълна сила. Те не позволиха никаква съпротива и затвораха гейм с разгромна разлика.

Фридрихсхафен показа, че бързо излиза от трудни ситуации и във втората част започна по различен начин. Германците намалиха грешките и повишиха ефективността си на повечето елементи Гостете зеха инициативата започнаха да диктуват играта. Хебъри изпадна в смут от този обрат, не можа да реагира и Фридрихсхафен спечели втората част.

Ситуацията се запази в тетия гейм. Въпреки, че на моменти бяха близо до съперника, до края пазарджиклии бяха догонващи и гостите поведоха с 2:1

В този момент настъпи поредната промяна. Родните представители отново намериха своя ритъм и настроение. Якпо Масари бе главния двигател в атака, като показа добра успеваемост. Блокът отново заработи и „тигрите“ отново доминираха напълно, като спебелиха, оставяйки опонента на една 11 точки.

В тайбрека Хебър показа страхотна мотивация и се бори с всички сили докрай. Интригата бе пълна след като играта тръгна точка за точка. След 11:11 домакините надделяха с опит и характер и повече стабилност. За това ключова роля имаше и влизането на Мартин Симеонов на сервис. Пазарджиклии устояха докрай на всички опити за обрат на германците и триумфираха с крайния успех след страхотна атака на Виктор Йосифов.

Най-резултатен за Хебър бе италианският посрещач Якопо Масари с 20 точки (3 аса, 63% ефективност в атака, 31% перфектно и 50% позитивно посрещане ), а Тодор Алексиев добави 15 точки (2 блока, 62% ефективност в атака, 15% перфектно и 46% позитивно посрещане ). Брадли Гънтър се отличи с 12 точки (3 аса, 41% ефективност в атака - +7), а Виктор Йосифов с 9 точки (3 аса, 2 блока, 57% ефективност в атака ).

За Фродрихсхафен черногорецът Воин Чачич завърши с 16 точки.

Стартов състави:

Хебър: Гьорги Гьоргиев, Брадли Гънтър, Тодор Алексиев, Якопо Масари, Виктор Йосифов, Николай Къртев, Теодор Салпаров – либеро (Стойко Ненчев, Мартин Симеонов, Иван Станев, Дейвид Кръстев)

Фридрихсхафен: Деян Винчич, Лукас Маазе, Даниел Муниз, Воин Чачич, Маркус Бьоме, Андрий Аганиц - Блейър Бан-либеро (Лусиано Весентин, Щефан Тил)